Türkiye tohumda merkez oluyor
Türkiye geçtiğimiz yıllarda tohum ithal ederken, ihracat yapan ülke konumuna geldi. TAGEM Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ali Osman Sarı, Türkiye'nin tohum ihracatının 2002 yılından bu yana büyükartış gösterdiğini ve Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda dünyanın tohumluk üssü olacağını söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Geçtiğimiz yıllarda tohum ithal eden Türkiye, uygulanan doğru politikalar sayesinde ihracat yapan ülke konumuna geldi.TAGEM (Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü) Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ali Osman Sarı, "Bitkisel üretimde ancak tohumluğunuzun kapasitesi kadar verim artışı sağlayabileceğinizin bilincinde olan Tarım Bakanlığı, kaliteli tohumluk geliştirme ve kullanmayı sağlayacak birçok yasal düzenleme gerçekleştirdi. 2004 yılında kısaca Islahçı Hakları Kanunu olarak isimlendirilen kanun çıkarılmıştı" dedi.

SEKTÖR CANLANDI

Sarı, bu kanun bitki ıslahçılarının geliştirdikleri çeşitlerin satışından belli bir pay almalarını sağladığını belirterek, şunları söyledi: "Bu durum yüksek verim ve kaliteli çok sayıda yeni çeşidin geliştirilmesini ve pazara girmesini sağladı. 2006 yılında Tohumculuk Kanunu çıkınca özel sektör canlandı. Tohumculuk Kanunu sayesinde tohumcular kendi birlikler kurarak örgütlendiler. Türkiye Tohumcular Birliği ve 7 alt birlik kuruldu. Sektör örgütlenme sayesinde gelişti. Sertifikalı tohumluk kullanımı 2002'de 140 bin ton iken 2014'te 800 bin tona yaklaştı" dedi.

İHRACAT 148 MİLYON DOLAR

Türkiye'nin İsrail'den tohum aldığına dair asılsız iddialar olduğunu ifade eden Sarı, "Bu tamamen şehir efsanesidir. Tohumculuk uluslararası ticarette günden güne önemi artan bir konudur. Türkiye de bu alanda günden güne daha da güçlenmektedir. Birçok sektörde özlemini çektiğimiz durumun aksine, tohumda kendi markamız, yüzde 100 yerli yüzlerce çeşidimiz vardır. Bunlar kullanımdadır ve ihraç miktarları da giderek artmaktadır. 2002 yılında 17 milyon dolar tohum ihracatı yaparken 2014 yılında tohum ihracatımız 148 milyon dolara çıktı. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2002 yılında yüzde 30 iken bugün yüzde 78'e ulaştı. Türkiye'de tohumluk pazarının 1 milyar dolar civarında olduğu göz önüne alındığında, tohumluk pazarının yüzde 90'ının yerli tohumlardan oluştuğunu söyleyebiliriz. Türkiye şüphesiz ileride tohumluk üssü olacak. Çünkü ekolojik şartlar uygun olduğu için yabancı firmalar da tohumluklarını Türkiye'de üretmeye başladı" diyerek sözlerini tamamladı.