Hükümetimiz termal tesislere gereken önemi vermeli
Thermalium Wellness Park Hotel Ön Büro Müdürü Feyzullah Üstün, Arapların petrole verdiği önem kadar Türk hükümetinin de termal tesislere gereken önemi vermesi gerektiğini söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize tesisinizi tanıtır mısınız?

Thermalium Wellness Park Hotel, toplam 90 oda ve 220 yatak kapasiteli bir tesistir. Bu odalardan 80 tanesi tesisimiz içerisinde, diğer odalarda tesisimiz dışındaki villalarda bulunmaktadır. Tesisimizin 5. katında bir açık büfe restoranımız, -1 katında kahvaltı salonu, 3 adet toplantı salonumuz ve çatı katının üstünde bir terasımız var. En alt katta ise SPA katımız var. Bayanlara ve erkeklere özel ayrı olmak üzere Türk hamamımız var. 2 tane açık havuz, bir tane de kapalı havuz, her villaya ait özel havuz ve 4 adet aile havuzu bulunmaktadır. Otelimiz yarım pansiyon çalışmaktadır. Tesisimizdeki doğal termal suyunun odalarda kullanımına izin veriyoruz. Özellikle kireçlenme, romatizma, cilt hastalıkları, kadın hastalıkları, böbrek taşı hastalıklarına tesisimizdeki termal sular çok iyi gelmektedir.

TÜRK HALKI TERMAL TESİSLER KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİLMELİ

Sağlık Bakanlığı termal turizmine gereken önemi veriyor mu?

Yurtdışında termal turizmi ile ilgili sağlık kuruluşları daha aktif bir şekilde çalışıyor. Örneğin; Almanya’da hastalanan bir kişiye Afyon Kaplıcaları doktorlar tarafından tavsiye ediliyor ve hastanın bütün tedavi masraflarını devlet sigortadan karşılıyor. Türkiye’de de böyle bir uygulama var. Emekli sandığına bağlı sigortalı vatandaşlar anlaşmalı tesislerde bu hizmetlerden faydalanabiliyor. Termal tesiste tedavi gören hastalar kendi ücretlerini ödüyorlar. Devlet de daha sonra o kişilere ödedikleri bedelin bir miktarını geri ödeme yapıyor. Bu konuda bazı belirsizlikler var. Ayrıca herkesin elini kolunu sallayarak termal tesislere girmemesi gerekir. Mesela termal sular kalp ve şeker hastası olan kişilere zararlıdır. Fakat nedense halkımız tedavi maksatlı olan termal turizmini eğlenceli bir tatil yapmak gibi düşünüyor. Halkımızın da bu konuda bilinçlendirilmesi gerekir. Romatizma ve eklem rahatsızlığı olan hastalar da doktor tavsiyesi ile termal tesislere gitmelidir ve Sağlık Bakanlığı’nın da bu konuda bir sağlık politikası olmalıdır.

TERMAL TESİSLERİN TANITIM ÇALIŞMALARI YETERSİZ

Termal turizmine yapılan yatırımları yeterli buluyor musunuz?

Türkiye’de son yıllarda termal turizmine büyük önem verildi. Bu sayede eskiden bilinmeyen termal tesislerin önemini Türk halkı daha yeni anlamaya başladı. Fakat termal tesislerin tanıtım çalışmaları yeterli değildir. En büyük termal su rezervine sahip ülkelerden biri olan Türkiye, termal su kullanımında dünya sıralamasında maalesef sonuncu sıralarda yer almaktadır. Arapların petrole verdiği değeri hükümetimiz termal sulara verse ülkemizin milli geliri artar.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.