TOKİ Türkiye'deki konut pazarının en önemli oyuncusudur
Tulip Gayrinemkul Yönetim Kurulu Üyesi Murat MERTOĞLU, Türkiye'de emlak pazarında yabancı yatırımcıların bile TOKİ'yi tercih ettiklerini belirterek TOKİ'nin Türkiye'deki konut pazarının en önemli oyuncusu olduğunu söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

17 Haziran 1959 doğumluyum. 1981 yılında İTÜ Genel Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Eğitimime işletme ve endüstri mühendisliği masterları ile devam ettim. Şu anda da stratejik planlama üzerine Doktora tezimi vermeye çalışıyorum. Mezun olduktan bu yana yerli ve yabancı olmak üzere 1985 den beri tamamıyla inşaat sektöründe olmak üzere birçok firmada görev yaptım. Kurulduğundan beri de Tulip Gayrimenkul firmasında firma ortağı olan İngiliz CGR firmasının temsilcisi olarak yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktayım.

3.5 MİLYON M² KONUT VE TİCARET ALANI

Tulip Gayrimenkul firmasının Türkiye’deki hedefleri nelerdir?

Tulip, Türkiye gayrimenkul pazarına gerçek manada giren ilk olarak giren yabancı şirketlerin oluşturduğu bir firmadır. Alıcılara benzer uygulamalarla kıyaslandığında; teknolojik olarak üstün özellikli, yüksek konforlu ve istisnai mimari çözümlü yaşam alanlarını, ikinci piyasada prim yapmaya imkan tanıyacak ve mortgage firmaları tarafından expertiz değeri kabul görecek optimum fiyatlardan sunmak, önümüzdeki 10 yılda toplamda 350 milyar amerikan dolarını aşacak Türkiye gayrimenkul pazarında, uluslararası gayrimenkul geliştirme standartlarına uygun finansal ve idari bir yapıda bir proje uygulaması ile örnek teşkil etmek ve 2005 yılında bu tür büyük projelerde uygulanan ve hala devam ettirilmeye çalışılan, ancak pazarın gelişimine sekte vuracak olan, büyük bir finansal risk teşkil eden ve alıcı tarafından artık tercih edilmeyen sat-yap ya da bilgisayar animasyonu ile satış yöntemine, kuvvetli ve tanımlı inşaat finansmanı yapısı ile inşaat aşamasının garanti altına alınması, dolayısıyla inşaat ve satış finansmanının sağlanması ve Türkiye emlak pazarının regulasyonunda bir rol oynamak amacındadır. Firmanın 5 senelik stratejik planında 3,5 milyon m² konut ve ticaret alanı üretimi bulunmaktadır. Firma ciddiyetli yaklaşımı içinde Moore Stephens ve Price Waterhouse gibi uluslararası danışmanlık ve denetim firmalarıyla birlikte çalışmaktadır. Firma yarıca orta vadede Türkiye sağlık sektöründe de uluslararası işbirlikleriyle önemli katkılar yapmak niyetindedir.

TOKİ PİYASA LİDERİ

Peki Tulip Gayrimenkul firmasının Türkiye’de TOKİ’yi tercih etmesinin sebebi nedir?

TOKİ, Türkiye’de konut pazarının en önemli oyuncusu ve piyasa yapıcısıdır. Biz de Bahçeşehir’deki projemiz ile başlayacak işbirliğini, sosyal konut programı finansmanı da dahil diğer yerel ve uluslararası projelerde geliştirmek ve devam ettirmek istiyoruz.

TOKİ PAZARDA DİNAMİZMİ SAĞLAMALI

Tulip Gayrimenkul firmasının TOKİ’ye tavsiyeleri nelerdir?

TOKİ, gayrimenkul pazarında dinamizmi sağlamak üzere devlet arazileri üzerinde ana geliştirmeci olarak rol almalı, ayrıca bu deneyimini başka Emlak GYO uygulamalarına kaydırması, finansal mühendisliğe ağırlık vermesi ve nihai noktada bu tecrübelerini bölge ülkeleriyle de paylaşmalıdır. TOKİ bunların hepsini yapacak deneyim, dirayet ve tecrübededir. En kısa zamanda bu bağlamda bir stratejik plan oluşturması bizim için şaşırtıcı olmayacaktır.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.