Türkiye'de ciddi anlamda kayıt dışı istihdam var
TÜMSİAD Genel Başkanı Mehmet YILDIRIM, yüksek vergi oranları olduğu sürece kayıt dışı vergilerin önüne geçilemeyeceğini söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

Adım Mehmet YILDIRIM. 1963 Gaziantep doğumluyum. 1974 yılından bu yana tatlıcılık sektöründe iştigal etmekteyim. 2001 yılından itibaren BAKTAD (Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği) Kurucu Ortaklığını, 2005 yılı Mayıs ayından itibaren de TÜMSİAD (Tüm Sanayici İşadamları Derneği) Genel Başkanlığı görevlerini sürdürmekteyim.

KOBİLERİ TEMSİL EDİYORUZ

Bize TÜMSİAD hakkında bilgi verebilir misiniz?

TÜMSİAD, ülkemizdeki tüm sanayici işadamlarını kendi bünyesinde büyük küçük demeden bulunduran bir dernektir. Ülkemizde bilinen ve bilinmeyen birçok sivil toplum örgütü var. Bu sivil toplum örgütlerinin içinde bölgesel olarak hizmet verenler de var. Fakat biz özellikle kobileri temsil eden ulusal ve uluslar arası düzeyde çalışan bir dernek olmadığını tespit ettik. Bu amaçla TÜMSİAD’ı kurduk. Adından da anlaşılacağı gibi tüm sanayici iş adamlarımızı tek bir çatı altında toplamak istedik. Diğer derneklerdeki gibi yüksek fiyatta aidat almadan, katılım ücretini şart koşmadan üyelerimize kolaylıklar sağlamak istedik. Asıl amacımız üyelerimizin iş potansiyellerini arttırmak, teknolojik ve bilgi bakımından üyelerimizi haberdar etmek, dış ticaret konusunda üyelerimize yardımcı olmaktır. Üyelerimiz için her ay aile şirketlerinin sorunları ve çözümleri, profesyonel iş yönetimi, ekip çalışması ve liderliğin nasıl yapılacağı hakkında eğitim seminerleri düzenliyoruz. Bu yüzden üyelerimizin güvenilir olmalarına dikkat ediyoruz. TÜMSİAD’a üye olacak iş adamlarımızın ticaret ahlakına sahip olması gerekir.

YÜKSEK VERGİ ORANLARI SIKINTI OLUYOR

TÜMSİAD olarak sektörlerdeki karşılaştığınız sorunlar nelerdir?

Biz dernek olarak her sektörden işadamı üyemiz olduğu için sektörlerdeki birçok sorundan haberdarız. Sektörlerdeki karşılaşmış olduğumuz sıkıntılar başta kayıt dışı yüksek vergi oranları olmak üzere, yine kayıt dışı istihdamı teşvik eden yüksek işçilik ve ssk primleridir. Hükümetimizin gidişatına bakarak bu gibi sorunların çözüleceğini ümit ediyoruz. Çünkü 4 yılda ekonomide büyük gelişmeler oldu. Ekonominin ayakları yere sağlam basmaya başladı. Bizim bu konuda bugüne kadar yaptığımız en büyük tespitimiz makrolardaki iyiliğin mikrolara yansımaması oldu. Esnaf işsizlikten, memur parasının yetmediğinden yakınıyor. Önümüzdeki yıllarda da ekonomideki sevindirici gelişmelerin esnafa ve memura yansıyacağını ümit ediyoruz.

YURTDIŞINA DA AÇILACAĞIZ

TÜMSİAD’ın gelecekteki hedefleri nelerdir?

TÜMSİAD, 2 yıllık bir dernek olmasına rağmen özellikle kobilere yaptığı hizmetlerden dolayı çok hızlı bir büyüme sürecine girmiştir. Şu anda Türkiye genelinde 2.000 üyeyi aşmış durumdayız. Ülkemizde 12 ilde şubemiz bulunmaktadır. Yine 12 tane daha şube açma çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca yurtdışında Almanya’da şube açma çalışmalarımız bitmek üzeredir. TÜMSİAD özellikle kobileri temsil eden en büyük dernek olma yolundadır ve inşallah bunu da başaracağız. 2007 yılı sonunda hedefimiz üye sayımızı 3.000’lere çıkarmaktır. Ülkemizde 82.000 tane işletme var. Ülkemizde sadece yurtiçindeki üyelerimize hizmet ederken yurtdışında da ülkemizi temsil etmemiz adına çalışmalarımız olacaktır. Bundan dolayı da ülkemizdeki tüm işletmecilerimizi TÜMSİAD çatısı altında toplanmaya davet ediyoruz.

KAYIT DIŞI İSTİHDAM ÖNLENMELİ

TÜMSİAD olarak devletten beklentileriniz nelerdir?

Ülkemizde % 70 civarında kayıt dışı vergiler olduğu için hükümetimizin kayıt dışı vergileri besleyen sebepleri ortadan kaldırması gerekir. Mesela yüksek vergi oranları kabul edilebilir düzeyde olmalıdır. İnsanların iş yaparken bir bahane bulmamaları lazım. Yüksek vergi oranları olduğu sürece kayıt dışı vergilerin önüne geçmek maalesef mümkün değildir. Bunun için hükümetimizin ilk önce bir vergi reformu gerçekleştirmesi gerekir. Ben şahsen hükümetimizin adil bir vergi reformu yaptığı takdirde şu anki vergi gelirlerinin 2-3 katını toplayacağına inanıyorum. Çünkü esnaflarımız ve iş adamlarımız vergiyi azaltmayı, vergi ödememek için masraf göstermeyi kendilerine hak görüyorlar. Ülkemizde ciddi anlamda kayıt dışı istihdam var. Bunun sebebi ise yüksek sigorta ve ssk primleridir. Mesela 30 tane çalışanı olan bir kobiyi düşünelim. Bu kobi 30 tane çalışanının ancak 10 tanesini sigortalı yapıyor. Çünkü diğer çalışanlarını da sigortalı yaparsa “Ben bunu ödeyemem, iflas ederim” düşüncesine kapılıyor. Bu inancı insanlardan kaldırmamız gerekir. Vergi kaçırmaya vatan hainliği derecesinde bir yaptırım getirilmesi gerekir. Bu konuda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk de “Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır” diyerek vergi ödemenin önemini vurgulamıştır. Bu şuuru esnaflarımıza ve iş adamlarımıza aşılamamız gerekir. Bunun için de her şeyin adil olması gerekir.