TOKİ güvencesiyle dünyaya iş yaparız
UMA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Metin ATAOĞULLARI, Türk müteahhitlerinin devlet garantörlüğü ile yurtdışında başarılı çalışmalara imza atabileceğini belirterek; 'Eğer benim işverenim TOKİ olursa dünyanın öbür ucuna giderim' dedi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize firmanızı tanıtır mısınız?

Uma İnşaat 2006 yılında kurulmuştur. Daha önce başka bir firmamız vardı. 1980’li yıllardan bu yana inşaat sektöründe yer almaktayız. Uma İnşaat olarak ilk zamanlar özel inşaatlar yaptık. İlk devlet taahhüt işimizi TOKİ’den aldık. TOKİ’den ihalesini aldığımız Erzurum Olur 96 Konut, Ticaret Merkezi ve Camii, Erzurum Altınbaşak 61 Konut, Erzincan Bayırbağ 42 Konut ve Ticaret Merkezi, Erzincan Çukurkuyu 42 Konut ve Bayburt Demirözü 80 Konut işlerimizi bitirdik. Sivas Gölova 96 Konut, Kırıkkale Çelebi 96 Konut, Ticaret Merkezi, Camii ve Niğde Altunhisar 80 Konut Ticaret Merkezi Camii işlerimiz devam etmektedir. Bugüne kadar yaptığımız TOKİ işlerinde bir sıkıntı çekmedik. İşlerimizi alnımızın akıyla bitirerek hak sahiplerine teslim ettik. TOKİ ile çalışmaktan mutluyuz.

MÜTEAHHİTLER ESKİ ALIŞKANLIKLARINDAN VAZGEÇMELİ

TOKİ’nin çalışmaları hakkında neler söylemek istersiniz?

Türk müteahhitleri eski ihale yasasına alıştıkları için TOKİ ihalelerine alışamıyor. Önceki yıllarda müteahhitler ihaleyi alıp işin yarısını bitirdiği zaman bütün hak edişini alıyordu. TOKİ ise anahtar teslimi ihaleler yaptığı için şartnamede işin bütün detaylarını belirtiyor ve hak ediş ödemelerini belirli seviyelerde yapıyor. Hal böyle olunca TOKİ ihalelerinde 30-40 yıllık inşaat firmaları iflasın eşiğine geliyor. Yeni firmalar ise bu duruma daha çabuk uyum sağladı. Bu yüzden müteahhitler artık eski alışkanlıklarından vazgeçmelidir. Çünkü TOKİ’ye iş yapan müteahhitlerin yapmış oldukları işlerde en ufak bir hata yapma şansları yoktur. TOKİ özellikle statik betonarme açısından Türkiye’de deprem yönetmeliğine uygun en sağlam şekilde yapılar inşa ediyor. Bazen biz TOKİ işlerimizde o kadar çok demir kullanıyoruz ki, bu kadar demir kullanmanın milli servete ihanet olduğunu düşünüyoruz. Fakat bu yapılan konutlarda insanların, çocukların yaşayacağını düşünerek kendimize de hak veriyoruz. Özellikle de okul, hastane ve benzeri sosyal donatı inşaatlarında en kaliteli malzemeyi en iyi şekilde kullanıyoruz.

TOKİ HERKESİN GÜVENİNİ KAZANDI

TOKİ’nin konut dışında okul ve hastaneler inşa etmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bugün Türkiye’nin birçok yerinde sorunlu okul, hastane ve benzeri üstyapı projeleri var. Bu projeler yıllardır çeşitli sıkıntılardan dolayı bitirilememiş. TOKİ büyük bir atılım yaparak Milli Eğitim Bakanlığı’nın sorunlu okul ihalelerini, Sağlık Bakanlığı’nın sorunlu hastane ihalelerini üstlendi. Hatta Genelkurmay Başkanlığı bile sınırdaki jandarma karakollarını TOKİ’ye yaptırmak istedi. Bu devlet bakanlıkları elbette gözü kapalı TOKİ’ye güvenmedi. TOKİ’nin yapmış olduğu işlerdeki kaliteyi ve ciddiyeti görerek karar verdiler. Bu güvene layık olmuş bir kuruma Türkiye’deki bütün inşaat taahhüt ihaleleri devredilebilir.

TOKİ’nin Türk müteahhitleri yurtdışında temsil etmesini ister misiniz?

Devlet garantörlüğü ile yurtdışında Türk müteahhitlerinin başaramayacağı iş yoktur. TOKİ yabancı ülkelerle protokol antlaşmaları yapıp Türkiye’de ihalesini yapacağı işlerle Türk müteahhitlerini yurtiçinde olduğu gibi yurtdışına da taşıyabilir. Türk müteahhitlerine yurtdışında böyle bir devlet desteği yapılırsa Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde parmakla gösterilen Türk müteahhitleri çıkar. TOKİ de başarısına başarı katar. Ayrıca böyle bir çalışma Türkiye için hem gelir hem de istihdam kaynağı olur. Eğer benim işverenim TOKİ olursa dünyanın öbür ucuna giderim.

TOKİ ARTIK İŞ VERECEĞİ MÜTEAHHİDİ SEÇMELİ

TOKİ’nin düşük fiyata verilen işlerden dolayı oluşan sıkıntılarının çözüme kavuşması için neler söylemek istersiniz?

Bazı meslektaşlarımız TOKİ ihalelerine girip ‘İşi alalım da, buluruz bir çaresini’ diyerek düşük fiyat teklifleri ile işler alıyorlar. İş alındığı zaman iş takip edilmiyor. Müteahhit oturduğu yerden işi yönetmeye ve malzemecilere telefon ederek malzeme almaya çalışıyor. Bir kere finans gücü yeterli olmayan müteahhitler TOKİ ile iş yapmamalıdır. Mesela TOKİ’den alınan bir işin hacmine göre belirlenen sözleşme bedelini bile tefeciden alarak, bankadan kredi çekerek temin eden müteahhitler var. TOKİ ihalelerinde en büyük kar marjı yüzde 20’dir. Yüksek tenzilatlarla iş alan müteahhitler almış oldukları işleri yapamayınca TOKİ ödeme yapamıyor. Müteahhit de piyasaya borçlandığı için kendisine inşaat malzemecileri telefon edince ‘Allah TOKİ’nin belasını versin. TOKİ paramızı ödemiyor’ diyor. Bu bir karalamadır. Çünkü TOKİ’nin burada hiçbir suçu yoktur. TOKİ kimseye zorla iş vermiyor. Hatta ihalelerde düşük fiyat teklifi yapan müteahhitleri uyarıyor. Bu sefer de müteahhitler işleri ellerinden alınmasın diye milletvekilleri aracılığı ile TOKİ’ye baskı yaptırıyor. Burada en çok zararı maalesef TOKİ görüyor. Vatandaşın, esnafın ve bankaların TOKİ’ye olan güveni zedeleniyor. TOKİ bence iş vereceği müteahhidi seçmelidir. Fakat bunun için meclisten yasa çıkması gerekir. TOKİ kendi çabaları ile ihale yapacağı işlerde bir birim fiyat veya belirli bir tenzilat seviyesi belirleyerek ihalelerde aşırı düşük fiyat teklifleri veren müteahhitlere iş vermeyebilir.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.