Yalova’ya daha fazla termal tesis yapılmalı
Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Ulusoy, Türkiye'de termal tesislere yapılan yatırımları yeterli bulmadığını belirtti. Ulusoy, Yalova'nın turizm potansiyelinin artması için daha fazla termal yatırım yapılması gerektiğini söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

YALOVA’NIN TURİZM POTANSİYELİ ARTACAK

Türkiye’de termal tesislere yapılan yatırımları yeterli buluyor musunuz?

Yalova, ülkemizin en önemli termal turizm merkezlerinden biridir. Roma İmparatorluğu ve Osmanlı Devleti döneminden beri Yalova termal turizm alanında hep önde olmuştur. Yalova termal turizm başta olmak üzere arkeolojik ve doğal sit alanları ile de butik bir şehirdir. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN Bey de ilk başbakan olduğu zamanda ‘Türkiye’de butik turizm kentleri yaratacağız’ demişti. Yalova’da bu konsepte sahip bir şehirdir. Son yıllarda yapılan yatırımlarla Yalova’nın turizm potansiyelinin artacağına inanıyorum. Fakat Türkiye’de termal tesislere yapılan yatırımlar henüz yeterli değildir. Yalova’nın ihtiyacı olan termal yatırımların yüzde 30’u tamamlandı. Nitelikli anlamda ise kaplıca tedavisi verebilecek tesisler yeni açılmaya başlandı. Uluslar arası festivaller, fuarlar, tarihi eserlerin restorasyon çalışmaları da Yalova’ya artı değerler katmaktadır.

YALOVA’DAKİ TERMAL TESİSLER YETERSİZ

Yalova’ya yurtdışından turist gelmesi için çalışmalar yapıyor musunuz?

Yurtdışından turist getirebilmek için turistlerin istediği hizmetleri sunabilecek tesisleri yapmamız gerekir. Tam anlamda hazır olmayan bir tesise de turist getirirsek manevi anlamda zarar etmiş oluruz. Bizim öncelikli amacımız termal tesislerimizi dünya standartlarında bir konuma getirerek yurtiçinde ve yurtdışındaki turistlerimize en iyi şekilde sunmaktır. Çünkü yurtdışındaki sigorta kuruluşları ülkemize gelmeden 1 yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşüp kür tedavisi ve diğer başlıca sağlık tedavileri için rezervasyon yaptırıyor. Şu an mevcut tesislerimiz yurtdışından gelen turistlere hizmet verebilecek kapasitede değil. 2008 yılında inşa edilen 5 yıldızlı termal tesisimiz henüz 1. yılını doldurmadı. Yalova’ya 5-6 tane daha 5 yıldızlı termal tesis inşa edilse hem yurtiçinde hem de yurtdışında yerli ve yabancı bütün turistlere hizmet verebilmek isteriz.