Bürokrasiyi aşabilsek örnek oluruz
Ukrayna'da yılın işadamı seçilen Yüzbaşıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yüzbaşıoglu, başarıların devamı için ihale kanunu kaynaklı bazı bürokratik engellerin aşılması gerektiğini kaydetti.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

1946 Artvin doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi tamamladıktan sonra İstanbul’a geldim. 1971 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’ni bitirdim. Çeşitli kurumlarda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde, özel sektörde ve yurtdışında çalışmalarda bulundum. Yurtiçinde çeşitli Büyükşehir, İSKİ, ve Karayolları ihalelerine girdik ve işleri zamanında teslim ettik. Bugün de başarıyla işlerimizi yürütüyoruz.

Bugüne kadar yapmış olduğunuz işlerinizden bahseder misiniz?

1992’den beri İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ ile çalışmalar yapıyorum. Kartal’da yapımına devam ettiğimiz spor kompleksi tamamlandığında, İstanbul’un sosyal alandaki önemli bir açığı kapanacak. Tam olimpik yüzme havuzlu kapalı spor kompleksi 1.200 araç kapasiteli otoparka sahiptir. Bahçelievler Atatürk Caddesi köprülü kavşağının 330 metrelik tünel projesi çalışmamız devam ediyor. Tavukçuderesi üzerine büyük bir köprü yaptık ve o bölgenin büyük bir kısmının ıslahını gerçekleştirdik. O bölgede meydana gelen kazaların büyük kısmı yaptığım geçit ve köprülerle önlendi. İstanbul trafiğinin normale dönmesinde büyük katkımız oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu projelerin uygulayıcısı olarak bundan gurur duyuyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile iç içe ve uyumlu çalışmamız neticesinde pek çok altyapı çalışmasını zamanında noksansız tamamladık. Bunun da faydasını halk görüyor. Pendik’te balıkçı barınağı inşaatı olmak üzere, Tuzla, Eyüp, Alibeyköy, Bahçelievler ve Sultanbeyli’de de alt geçit, köprü ve yol inşaatı bitirdik.

GÜZEL İŞLERE İMZA ATIYORUZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve KİPTAŞ’ın başarıları hakkında neler söylemek istersiniz?

Bizim de Mimar Sinan Konutları adı altında yapımını üstlendiğimiz Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve KİPTAŞ’ın birlikte yürüttüğü bir projemiz var. Bu konutlar 712 adettir ve 1000 m² civarında alışveriş merkeziyle bağımlıdır. Bu konutlar 2007 yılı Temmuz ayında sahiplerine Büyükşehir Belediyesi tarafından teslim edilecektir. Biz de eksiksiz olarak ve gününde projemizi teslim edeceğiz. Bundan da gurur duyuyoruz. Bu projenin yürütülmesinde KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet YILDIRIM ve ekibini unutmamak gerekir. Biz de yıllardır Türkiye halkı için gerek kamu gerekse özel faaliyetlerde güzel işlere imza atmaktayız. Teknolojik gelişmişliği sağlamış profesyonel çalışmalar yaparken hem kendi ismimizi hem de resmi kurumlarımızı temsil ettiğimizin bilincindeyiz. Son birkaç yıldır durağan geçen inşaat sektörü TOKİ ve KİPTAŞ’ın başarılı projeleriyle atağa geçmiş ve özellikle son zamanlarda önemli bir hareketlilik sağlanmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Sayın Kadir TOPBAŞ Bey’in olaya vakıf ve girişimci kimliği ve KİPTAŞ Genel Müdürü’nün de başarılı çalışmaları bir araya gelince KİPTAŞ özel firmalara örnek teşkil edecek bir konuma gelmiştir. Deprem kuşağında yer alan ülkemizde ve özellikle de İstanbul’da konut yapımı geleceğimiz adına önemli bir hassasiyet noktası teşkil etmektedir. Bu bilinçte olan işletmemiz TOKİ ve KİPTAŞ’ın insana verdiği değeri üstün çalışmalarıyla temsil etmektedir. Yasalardan kaynaklanan bazı bürokratik engeller aşılabildiği takdirde dünyaya örnek olacak daha güzel işlere imza atılacağına inancım tamdır. İstanbul gibi bir dünya metropolünün modern şehir görüntüsünü tam olarak alabilmesi için de KİPTAŞ’a önemli görevler düşmektedir. Kamu yararına yapılan bu müspet çalışmalar devam ettiği müddetçe Türk müteahhitlerini daha güzel günler beklemektedir. Biz de kamu yararı ve ülkemiz adına üzerimize düşen görev ve sorumluluğun bilincinde çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.