İstanbul sahilleri turizme kazandırılsın
Zitaş Zülfikarlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Pınar ZÜLFİKAR, İstanbul’un sahil kenti olduğunu belirterek İstanbul için iddialı bir öneride bulundu.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

32 yaşında evli ve 2 çocuk annesiyim. Y.T.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra iş hayatına Vakko Dekorasyon’da adım attım. Daha sonra Zitaş Zülfikarlar İnşaat’ta yönetimdeyken, kendi tasarım ve dekorasyon firmamı kurdum. 2003 yılından bu yana Zitaş Zülfikarlar İnşaat’ta yönetim kurulu başkanlığına devam etmekteyim.

MÜTEAHHİTLİĞE ENTEGRASYONUM ZOR OLMADI

Müteahhitlik yapmaya nasıl karar verdiniz?

2003 yılında Yönetim Kurulu Başkanımız Yusuf Ziya ZÜLFİKAR’ın vefatından sonra Zitaş’ta ikinci nesil olarak Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilerek müteahhitliğe başlamış oldum. Zaten mesleki eğitimimden dolayı inşaat sektörünün hep içerisindeydim. Dolayısıyla müteahhitliğe entegrasyonum zor olmadı.

MÜTEŞEBBİS İŞ KADINI

Müteahhitler gözü kara ve büyük düşünen insanlardır. Sizin de böyle bir mesleki anlayışınız var mı?

Evet, ben de kendimi müteşebbis bir iş kadını olarak ifade edebilirim. Kendi planlı ve prensip odaklı yönetim tarzımla, Zitaş Zülfikarlar İnşaat firmamızın kurumsal yapısı ve deneyimli ekibi birleşince hedeflerimizi gün be gün daha ileri taşıyoruz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yapmış olduğunuz işlerinizden bahseder misiniz?

Yaklaşık 1985 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bu kuruma bağlı birimlerle çalışıyoruz. Şu anda Maltepe İlçesinde Anadolu Yakasının en büyük ulaşım aksı diyebileceğimiz bir projeyi inşa ediyoruz. Maltepe sahil yolunu E-5’e ve TEM’e bağlayacak olan projemizin İstanbul’a değer katacağına inanıyorum.

İYİ YATIRIM DOĞRU PROJE İLE BAŞLAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu yatırımları yeterli buluyor musunuz? Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne neler tavsiye etmek istersiniz?

Yıllardır İstanbul’un en büyük problemi olan trafik yoğunluğu konusunda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin inşa etmekte olduğu kavşak ve otoyol tünelleri tamamlandığında, trafik sorununa önemli ölçüde fayda sağlayacağını söyleyebilirim. Aynı zamanda dere ıslahları çalışmalarıyla da, denizlerimize kontrolsüz akan atık suların kolektörlerle toplanmasıyla deniz kirliliği önlenmiş ve İstanbul sahilleri denize girilebilir kriterlere ulaşmıştır. Dünyanın birçok ülkesinde sahiller halka açık ve turizme kazandırılmış olarak kullanılıyor. İstanbul bir sahil kentidir. İstanbul sahilleri de turizme kazandırılmalıdır. Ayrıca bir iç mimar olarak, bir yatırıma başlarken kentsel dokuyu bozmayan ve şehir estetiğini göz önünde bulunduran projeler üretilmesinden yanayım. Bence iyi bir yatırım, doğru bir projeyle başlar. Bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapacağı yatırımların proje aşamasına çok önem vermelidir.

HEDEFİMİZ ALTERNATİF YOL PROJELERİ

Zitaş Zülfikarlar İnşaat olarak gelecekteki hedefleriniz nelerdir?

Zitaş olarak ülkemizin geleceğine değer katacak projelere imza atmak istiyoruz. Bunun için taahhüdünde bulunduğumuz işleri kaliteli, sorunsuz ve zamanında yerine getirerek en iyi sonuca ulaşmak için çalışıyoruz. Öncelikli hedefimiz alternatif yol projeleri olan tünel projeleridir. Bu konuda yurtiçi ve yurtdışında çalışmalarımız ve araştırmalarımız devam etmektedir.

DEVLET KURUMSAL FİRMALARA YURTDIŞINDA GARANTÖR OLMALI

Hükümetin işadamlarını yurtdışına taşımasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Rahmetli Cumhurbaşkanımız Sayın Turgut ÖZAL‘dan bu yana iş adamlarımız yurtdışında iş yapmaya başladı. Şu anki hükümetimiz de bunu çok iyi başarıyor. İş adamları olarak dünyadaki yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri takip etmek adına yurtdışına gitmeliyiz. Yurt içindeki ihalelerde rekabet çok olduğu için iş almak zorlaştı. Türkiye’de kurumsallaşmış firmalar iş yapamaz hale geldi. Bu yüzden devletimiz kurumsallaşmış firmaları yurtdışına taşımalıdır ve bu firmalara garantör olmalıdır.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.